Jak przygotować się do badań?

Krew

W celu zapewnienia jakości wyników, zaleca się pobieranie krwi do badań rutynowych w godzinach porannych (7:00 - 10:00), na czczo (w miarę możliwości pacjent nie powinien przyjmować posiłku od godz. 18:00 do rana, ale może przyjmować płyny). W zależności od celu badania oraz stanu zdrowia, dopuszcza się możliwość pobierania materiału w innych porach.

W przypadku pobrania krwi na badania u dzieci do 4 roku życia prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną.

Mocz

Przed planowanym badaniem moczu zaleca się unikania znacznych wysiłków fizycznych. Pacjent powinien zaopatrzyć się w jednorazowe naczynie przeznaczone do pobrania moczu. Pojemnik służy także do przechowywania i transportu materiału do laboratorium. Do badań mikrobiologicznych (mocz na posiew) pojemnik musi być jałowy. Pojemniki można zakupić w aptece. Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów sąsiadujących z ujściem cewki moczowej przy użyciu wody i mydła. Do badania ogólnego, mocz należy pobrać ze środkowego strumienia, tzn. pierwszą porcję moczu wydalić do toalety, następnie bez przerywania mikcji, około 50 ml oddać do wcześniej przygotowanego naczynia, końcową porcję moczu oddać do toalety. Pojemnik z pobraną próbką należy jak najszybciej zamknąć i dostarczyć do laboratorium.

Kał

W aptece należy zakupić specjalne pojemniki do kału. Materiał zebrać z kilku miejsc lub z całej powierzchni i dostarczyć do laboratorium.

Wymazy na eozynofile

Materiał pobierany jest w laboratorium w godzinach porannych. Prosimy przyjść bez wcześniejszego oczyszczania nosa.

Wymazy mikrobiologiczne

Do pobrania wymazu z gardła, należy przyjść na czczo, bez płukania jamy ustnej, mycia zębów.