Jak przygotować się do badań?

Krew

Aby zapewnić jakość wyników, zaleca się pobieranie krwi do badań rutynowych w godzinach porannych (7:00 - 10:00), na czczo. Pacjent, jeżeli to możliwe, nie powinien spożywać posiłku od godz. 18:00 poprzedniego dnia do momentu pobrania krwi, ale może przyjmować płyny. W zależności od celu badania oraz stanu zdrowia, dopuszcza się możliwość pobierania krwi w innych porach.

Dla dzieci do 5 roku życia, prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną.

Mocz

Przed badaniem moczu, zalecamy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Pacjent powinien zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik do pobrania moczu, dostępny w aptece. Pojemnik służy również do przechowywania i transportu moczu do laboratorium. Do badań mikrobiologicznych (mocz na posiew) pojemnik musi być jałowy.

Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów sąsiadujących z ujściem cewki moczowej przy użyciu wody i mydła. Do badania ogólnego, mocz należy pobrać ze środkowego strumienia, tzn. pierwszą porcję moczu wydalić do toalety, następnie bez przerywania mikcji, około 50 ml oddać do wcześniej przygotowanego naczynia, końcową porcję moczu oddać do toalety. Pojemnik z pobraną próbką należy jak najszybciej zamknąć i dostarczyć do laboratorium.

Kał

Do pobrania kału, pacjent powinien zaopatrzyć się w specjalny pojemnik dostępny w aptece. Należy zebrać materiał z kilku miejsc lub z całej powierzchni i dostarczyć do laboratorium.

Wymazy na eozynofile

Materiał do tego badania pobierany jest w laboratorium w godzinach porannych. Prosimy o przyjście bez wcześniejszego oczyszczania nosa.

Wymazy mikrobiologiczne

Przed pobraniem wymazu z gardła, pacjent powinien przyjść na czczo, bez płukania jamy ustnej i mycia zębów.