Zdrowe jelita – diagnostyka mikroflory

Krystyna Ciborska

specjalista diagnostyki laboratoryjnej / Kierownik Laboratorium

Zdrowa flora jelit pełni kluczowe role w ochronie organizmu przed wieloma chorobami. Na jej skład wpływa wiele czynników, takich jak dieta, przyjmowane leki, czynniki środowiskowe, a nawet sposób karmienia w okresie niemowlęcym czy historię chorób. Zachwiana równowaga mikroflory jelit może powodować objawy takie jak luźne stolce, zaparcia, bóle brzucha, migrenę, a nawet alergie.

Mikroflora jelit pełni różne funkcje - metaboliczne, odżywcze, ochronne oraz stymuluje układ odpornościowy. Decydujący wpływ na odnowę zaburzonej flory jelit mają wyselekcjonowane szczepy probiotyczne, dobrane indywidualnie do niedoborów pacjenta.

Badanie mikroflory jelitowej jest możliwe do przeprowadzenia na próbce kału, która jest pobierana do zestawu otrzymanego w laboratorium Santelab. Badanie to pozwala na jakościową i ilościową ocenę szczepów bakterii i grzybów zasiedlających jelita pacjenta. Materiał do badań jest przesyłany w warunkach chłodniczych do laboratorium Prolab w Krakowie.

Zakres badania jest rozszerzony o identyfikację jakościową bakterii odżywiających komórki nabłonka jelita, wykonaną metodą PCR, oraz oznaczenie jakościowe kalprotektyny (markera stanu zapalnego jelita) oraz krwi utajonej w kale testem immunochromatograficznym. Wynik jest dostarczany w formie raportu z interpretacją i propozycją postępowania terapeutycznego.

Przyjmowanie antybiotyków lub doustnych leków przeciwgrzybiczych w ciągu ostatnich 4 tygodni stanowi przeciwwskazanie do przeprowadzenia badania mikrobiologicznego jelit.